ΚΥΠΕΛΟ ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΩΝ Ε.Π.Σ ΚΑΒΑΛΑΣ ΑΡΗΣ ΖΥΓΟΥ-ΝΕΣΤΟΣ ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗΣ Ο-2

Home » ΚΥΠΕΛΟ ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΩΝ Ε.Π.Σ ΚΑΒΑΛΑΣ ΑΡΗΣ ΖΥΓΟΥ-ΝΕΣΤΟΣ ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗΣ Ο-2

Κύπελλο ερασιτεχνών Καβάλας Ζυγός – Νέστος Χρ. 0-2

Πρώτη ήττα του ΑΡΗ ΖΥΓΟΥ μετά τις 25 Σεπτεμβρίου, στον σημερινό αγώνα του Κυπέλλου.Βέβαια αν και η ομάδα της Χρυσούπολης αγωνίζεται σε μεγαλύτερη κατηγορία και δη αυτή της Δ΄ΕΘΝΙΚΗΣ ο ΑΡΗΣ κοίταξε στα μάτια τον αντίπαλο και παρά τις τέσσερις απουσίες βασικών στελεχών (Δημητριάδης, Τσολακίδης, Μαρκόπουλος, Χούλιαρης) κατά διαστήματα ηταν καλύτερος του Νέστου ο οποίος παίζοντας έξυπνα παρά καλύτερα κατάφερε να βγεί αυτός νικητής.Το πρώτο ημίχρονο τελείωσε με νικητή τον Νέστο με ένα αυτογκόλ του Α.Τσάνηνου στο 20′ σε μια προσπάθεια να διώξει την μπάλα εντός της περιοχής.Το Ζυγός δίκαια διαμαρτύρεται όταν ο διαιτητής στο 30΄αρνήθηκε αποβολή σε παίκτη του Νέστου όταν αυτός σταμάτησε αντικανονικά τον Χ.Αβραμίδη σαν τελευταίος παίκτης λίγο πριν μπεί στην περιοχή δίνοντας μόνο το φάουλ και την κίτρινη στον παίκτη.Ίσως εδώ να άλλαζαν πολλά στην εξέλιξη του.Το ημίχρονο τέλειωσε με μια καλή ευκαιρία του Αβραμίδη που εντός της περιοχής σούταρε λίγο άουτ.Στους ίδιους ρυθμούς κύλησε και το δεύτερο ημίχρονο χωρίς πολλές φάσεις με το Ζυγός να έχει μια άκαρπη υπεροχή και μη μπορώντας να φτάσει με αξιώσεις στο γκόλ, και έτσι έφτασε το 88′ όπου σε μια αντεπίθεση έγινε το 0-2 με τους παίκτες του Νέστου να φεύγουν νικητές για τον επόμενο γύρο και τους παίκτες του Ζυγού και τους φιλάθλους να φεύγουν ικανοποιημένοι για την καλή τους εμφάνιση και για το ότι στιγμή δεν παράτησαν το παιχνίδι και πάλεψαν με όλες τους τις δυνάμεις.

Σύνθεση.Γεωργίου Στ.,Χειμώνας Στέλ.(65′ Τσακπίνης Παν.), Οζγουρίδης Χαρ., Συναρίδης Χρ., Μποζούρι Απόστ., Μακαδασίδης Αλ.(85′ Νάκος Αθ.), Σκαμνός Κων., Τσάνηνος Ομ., Μπεγκλίδης Γεωρ(75′ Αδαμίδης Φ.)., Πυργιλής Άγγ. Αβραμίδης Χαρ.

Ικανοποιημένος ο προπονητής του Ζυγού θ.Τσάνηνος για την υπερπροσπάθεια των παικτών του με ένα αντίπαλο που αγωνίζεται σε μεγαλύτερη κατηγορία ήταν μια καλή εμπειρία για όλους όπως δήλωσε