15η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ Α1 Ε.Π.Σ.ΚΑΒΑΛΑΣ ΑΡΗΣ ΑΚΡΟΠΟΤΑΜΟΥ-ΑΡΗΣ ΖΥΓΟΥ 2-0

Home » 15η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ Α1 Ε.Π.Σ.ΚΑΒΑΛΑΣ ΑΡΗΣ ΑΚΡΟΠΟΤΑΜΟΥ-ΑΡΗΣ ΖΥΓΟΥ 2-0

Μαγική εικόνα το 2-0 για την ομάδα του Αρη Ζυγού που αν και καλύτερη στο μεγαλύτερο διάστημα του παιχνιδιού κυρίως στο 1ο ημίχρονο , αλλά λίγο η ατυχία λίγο η διαιτησία αλλά και η αστοχία στέρησαν την ομάδα μας από ενα θετικό αποτέλεσμα με τον πρωτοπόρο της κατηγορίας.

Στο 1ο ημίχρονο κυριολεκτικά ηταν μονόλογος του Αρη Ζυγού με σωρεία χαμένων ευκαιριών και με μια φαση που κατά τα λεγόμενα των παικτών ο τερματοφύλακας του Ακροποτάμου έδιωξε την μπάλα μέσα απο τη γραμμή αλλά διαιτητής και επόπτης δεν είδαν τίποτε.Ο Ακροπόταμος ιδίως στο 1ο ημίχρονο δεν κατάφερε να πατήσει καθόλου στην περιοχή του Ζυγού και δεν δικαιολόγησε καθόλου τη θέση του.

Ξεκινώντας το 2ο ημίχρονο γίνεται η φάση του αγώνα με τον Αδαμίδη να εκμεταλλεύεται τη λάθος συννενόηση του αμυντικού και του τερματοφύλακα και με κεφαλιά κάνει το 0-1 αλλά προς έκπληξη όλων ο επόπτης σηκώνει τη σημαία για επιθετικό φάουλ του Αδαμίδη αφήνωντας εμβρόντητους τους πάντες.

Μετά από αυτό σαν να ξύπνησαν οι γηπεδούχοι ανεβάζοντας την απόδοσή τους και το κατάφεραν στο 77′ μετά από ένα ακόμη τραγικό λάθος διαιτητή και επόπτη.

Σε μία ψηλή πάσα στην περιοχή του Ζυγού πρίν πιάσει τη μπάλα ο Τερματοφύλακας πετάγεται ο επιθετικός του Ακροποτάμου με το χέρι στέλνοντας την μπάλα προς το τέρμα του Ζυγού και τελικώς η μπάλα μετα από μια κόντρα καταλήγει κόρνερ από το οποίο δέχεται το 1-0 το Ζυγός.Σε αυτή τη φάση θα έπρεπε ο διαιτητής να δείξει κίτρινη κάρτα στον ποδοσφαιριστή του Ακροποτάμου η οποία θα ηταν η δεύτερη.Καταλαβαίνει κανείς εύκολα οτι θα ηταν εντελώς άλλη η εξέλιξη,μα αντί το Ζυγός να παίζει με πλεονέκτημα βρέθηκε να χάνει 1-0.Πέντε λεπτά πριν το τέλος σημειώθηκε το 2-0 απο παίκτη ο οποίος ηταν ξεχασμένος σε θέση οφσάιντ αλλά πάλι επόπτης και διαιτητής δεν είδαν τίποτε.

Δυστυχώς έπρεπε να χάσουμε είπαν οι παίκτες στο τέλος του αγώνα.

Από το Ζυγός δεν υστέρησε κανείς με κορυφαίους τον Αδαμίδη που στην κορυφή της επίθεσης ταλαιπώρησε την άμυνα του ακροποτάμου και τον Τσολακίδη που πίσω καθάρισε όλες τις φάσεις.Να επισημανθεί η σημαντική απουσία του αρχηγού Κ.Δημητριάδη λόγω ενοχλήσεων στους προσαγωγούς.