ΕΔΕΙΞΕ ΤΑ… ΔΟΝΤΙΑ ΤΗΣ ΣΤΟ ΚΑΥΤΑΝΖΟΓΛΕΙΟ

Home » ΕΔΕΙΞΕ ΤΑ… ΔΟΝΤΙΑ ΤΗΣ ΣΤΟ ΚΑΥΤΑΝΖΟΓΛΕΙΟ
Καβάλα στο Καυτανζόγλειο!
“Πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα επί του Ηρακλή με γκολ του Ονουάτσι„
Την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα πανηγύρισε χθες στο «Καυτανζόγλειο» στάδιο η ομάδα της Καβάλας, η οποία σκόρπισε ρίγη ενθουσιασμό στον κόσμο της και ιδιαίτερα στους 400-500 Καβαλιώτες που παρακολούθησαν το παιχνίδι απ’ τις εξέδρες του γηπέδου. Επικράτησε με 1-0 του, μέχρι πρότινος πρωτοπόρου, Ηρακλή με το χρυσό γκολ του Μπέντζαμιν Ονουάτσι 4 λεπτά πριν από την συμπλήρωση του πρώτου 45λεπτου, το οποίο αποτέλεσε το επιστέγασμα μιας μεγαλειώδους εμφάνισης του συγκροτήματος του Ντράγκαν Οκούκα!
ΕΔΕΙΞΕ ΤΑ… ΔΟΝΤΙΑ ΤΗΣ
Η Καβάλα παίζοντας με την κεκτημένη ταχύτητα που απέκτησε από την επίσης μεγαλειώδη εμφάνιση κόντρα στον Παναθηναϊκό, δεν έδειξε σε κανένα σημείο της αναμέτρησης ότι είναι ο «φτωχός συγγενής» που πάει στην έδρα του πρωτοπόρου με σκοπό να «ταμπουρωθεί» στην άμυνα για να «τσιμπίσει» τον βαθμό. Απ’ την αρχή της αναμέτρησης έδειξε τα… δόντια της είχε ευκαιρίες με τον Ντουγκλάο, τον Ονουάτσι, Ντιέ και τον Βουτσίτσεβιτς και αφού κατάφερε να μην δεχτεί γκολ σε δύο καλές στιγμές των γηπεδούχων στο 15’ και το 18’, χτύπησε στο τέλος του ημιχρόνου με ένα υποδειγματικό πλασέ του Νιγηριανού, ύστερα από μια εξαιρετική πάσα του Καρντόζο.
ΚΥΡΙΑΡΧΟΙ ΟΙ ΝΤΙΕ & ΚΑΡΝΤΟΖΟ
Η φάση του γκολ μπορεί να ξεκίνησε από μια ασυνεννοησία των παικτών του Ηρακλή, ωστόσο φανέρωσε με τον καλύτερο τρόπο την υπεροχή του Α.Ο.Κ. στο χώρο της μεσαίας γραμμής. Καρντόζο και Ντιέ (έχουν αντιληφθεί άραγε στον Ηρακλή τι παίκτη έχασαν;) ήταν στην κυριολεξία οι κυρίαρχοι του κέντρου, τόσο στο ανασταλτικό όσο και στο δημιουργικό κομμάτι. Στην άμυνα ο Οκούκα εμπιστεύτηκε για πρώτη φορά τον Χργκόβιτς στο άκρο και δικαιώθηκε, ενώ παρέμεινε το σχήμα με Ντουγκλάο, Τόμασιτς και Πετκάκη στο άλλο άκρο. Στη μεσαία γραμμή ο Βουτσίτσεβιτς ήταν μπροστά από τους «κυρίαρχους» Ντιε και Καρντόζο και είχε στο πλάι του Ονουάτσι και Αμπντούν, ενώ στην κορυφή ήταν από ένα ημίχρονο Νταρσβίλ και Ογμπέτσε.
ΝΙΚΗΤΗΣ ΚΑΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ
Το σχήμα αυτό ήταν λειτουργικότατο και δεν χάλασε ούτε από την ανόητη ενέργεια του Ντουγκλάο να χτυπήσει τον Ιάκομπ εκτός φάσης και να δει την κόκκινη (φάση που αποτέλεσε το μοναδικό μελανό σημείο της χθεσινής αναμέτρησης για τον Α.Ο.Κ.). Ο Ηρακλής δεν μπόρεσε να απειλήσει καν την εστία του Γκαλίνοβιτς ενώ αντίθετα η Καβάλα θα μπορούσε να σκοράρει με τον Αμπντούν στο 63’. Όσο για τον κόσμο, η εκστρατεία των τριών συνδέσμων με τα τρία λεωφορεία αποτέλεσε την μαγιά για μια μεγαλειώδη παρουσία που κέρδισε τις εντυπώσεις στο γήπεδο και τα θετικότατα σχόλια ακόμα και από τους γηπεδούχους.
ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ
ΗΡΑΚΛΗΣ: Ελευθερόπουλος, Χοσέμι, Κατσαμπής (76’ Ρομάν), Λίμα, Αραμπατζής, Παπαστεριανός (48’ Καρλίνιος), Ντάνι, Σίσιτς, Σολτάνι (46’ Βέλλιος), Μάρα, Γιάκομπ.
ΚΑΒΑΛΑ: Γκαλίνοβιτς, Πετκάκης, Ντουγκλάο, Χργκόβιτς, Τόμασιτς, Βουτσίτσεβιτς (66’ Αλεξαντρόβιτς), Ντιέ, Καρντόσο, Αμπντούν, Ονουάτσι (72’ Θεοδωρέλης), Νταρσβίλ (46’ Ογκμπέτσε).