ΜΑ ΦΙΛΙΠΠΩΝ-ΑΡΗΣ ΖΥΓΟΥ 2-3 ΚΥΠΕΛΟ Ε.Π.Σ ΚΑΒΑΛΑΣ

Home » ΜΑ ΦΙΛΙΠΠΩΝ-ΑΡΗΣ ΖΥΓΟΥ 2-3 ΚΥΠΕΛΟ Ε.Π.Σ ΚΑΒΑΛΑΣ
P8216390

Αν και τυπικά γηπεδούχος ήταν ο ΜΑ ΦΙΛΙΠΠΩΝ  το ματς έγινε στο γήπεδο του Άρη Ζυγού.
Το παιχνίδι ξεκίνησε πολλή δυνατά ο Άρης και μόλις στο 15’ μετά από πάσα του Χρήστου Μιχαηλίδη μέσα στην μικρή περιοχή του ΜΑ ΦΙΛΙΠΠΩΝ προβολή από τον Μπάμπη Αβραμίδη και 1-0 για τον Άρη.
Το δεύτερο γκολ του Άρη ήρθε στο 20’μετα από δυνατό σουτ του Γιώργου Μπασδάνη έξω από την μεγάλη περιοχή.
Στο 33’ ο  ΜΑ ΦΙΛΙΠΠΩΝ  μετά από μια πολλή καλή αντεπίθεση μείωσε το σκορ σε 2-1 με τον Σάββα Ευκαρπίδη.
Όλα έδειχναν ότι το 2-1 θα είναι και το τελικό σκορ παρόλο που η ομάδα του Άρη έχασε δυο τρεις πάρα πολλή καλές φάσεις,όμως στις καθυστερήσεις του αγώνα ο Άγγελος  Πυργιλής αξιοποίησε με τον καλύτερο τρόπο την σέντρα του Μάρκου Ζεϊτίδη και με καρφωτή κεφαλιά διαμόρφωσε το 3-1 για τον Άρη ως σκορ ημιχρόνου.
Η ζέστη επηρέασε τους παίχτες και των δυο ομάδων και έτσι το δεύτερο ημίχρονο ήταν λίγο ‘’πεσμένο’’ αν και χάθηκαν ορισμένες καλές φάσεις.
Στο 62’ μετά από φάση που έπρεπε να την σταματήσει ο διαιτητής (γιατί ο επιθετικός στοπάρισε την μπάλα με το χέρι)καλή επίθεση και γκολ με κεφαλιά από τον Τζάκη Θωμά.
Στο 85’ είχαμε το ντεμπούτο του 16χρονου Βαγγέλη Οζγουρίδη.
Πάρα πολύ καλή απόδοση από τον νεοαποκτηθέντα Παναγιώτη Τσακιρίδη.
Άρης Ζυγού:Γιάννης Πριονίδης-Άγγελος Πυργιλής-Κώστας Δημητριάδης-Κώστας Γκαϊτατζής-Χρήστος Μιχαηλίδης-Γιώργος Μπασδάνης-Μπάμπης Αβραμίδης-Μάρκος Ζεϊτίδης-Τσακιρίδης Παναγιώτης-Αντωνίου Γεώργιος (Ευάγγελος Οζγουρίδης 85’) Οζγουρίδης Χάρης.