Ο ΑΡΗΣ ΖΥΓΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗΣ ΤΖΟΥΝΙΟΡ ΣΤΑ ΤΜΗΜΑΤΑ ΥΠΟΔΟΜΗΣ ΕΠΣ ΚΑΒΑΛΑΣ

Home » Ο ΑΡΗΣ ΖΥΓΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗΣ ΤΖΟΥΝΙΟΡ ΣΤΑ ΤΜΗΜΑΤΑ ΥΠΟΔΟΜΗΣ ΕΠΣ ΚΑΒΑΛΑΣ
tmimata ipodomis ari 12

ΤΊΤΛΟΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΠΡΟΠΑΊΔΕΣ ΤΗΣ ΑΚΑΔΗΜΊΑΣ ΑΘΛΗΤΈΣ /ΑΣΤΈΡΑΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΤΖΟΎΝΙΟΡ ΤΟΥ  ΆΡΗ  ΖΥΓΟΎ

Τελείωσε, με την τελική φάση των πρωταθλημάτων προπαίδων και τζούνιορ, η φετινή χρονιά στην ΕΠΣ Καβάλας. Το ραντεβού των ομάδων είχε δοθεί χθες στο Ενωσιακό γήπεδο όπου μοιράστηκαν και οι τίτλοι της χρονιάς. Οι αγώνες της κατηγορίας προπαίδων έγιναν, με πολύ καλές καιρικές συνθήκες, το πρωί και τον τίτλο κατέκτησε η Ακαδημία Αστέρας/Αθλητές, που κέρδισε με 3-0 τον ΠΑΟΚ Α’.
Το απόγευμα έπαιξαν οι τζούνιορ αλλά ο καιρός δεν έκανε το χατίρι στους διοργανωτές και τους συλλόγους. Οι τελικοί και οι αγώνες κατάταξης έγιναν υπό βροχή με αποτέλεσμα μάλιστα ο Κεραυνός Κρηνίδων να αποχωρήσει στο 2ο ημίχρονο του αγώνα κατάταξης με την Καβάλα 2004 (έχανε με 0-3). Τον τίτλο κατέκτησε ο Άρης Ζυγού που κέρδισε στον τελικό με 3-0 την Κεραμωτή.
Θα σημειώσουμε, επίσης, ότι ο Νέστος Χρυσούπολης έχασε δύο παιχνίδια, με Κεραυνό Κρηνίδων και Καρβάλη, λόγω ένστασης των αντιπάλων του καθώς χρησιμοποίησε τερματοφύλακα μεγαλύτερο ηλικιακά.
Στο Ενωσιακό γήπεδο βρέθηκαν από νωρίς το πρωί ο πρόεδρος της Επιτροπής πρωταθλημάτων υποδομής της ΕΠΣ Καβάλας, Ντίνος Αγγελίδης και τα μέλη του διοικητικού συμβουλίου Γιάννης Τσετίνης και Μάνος Πατέρας, που έκαναν και τις απονομές. Βρέθηκε στα Αμισιανά και ο γενικός γραμματέας, Μπάμπης Ευσταθιάδης.

Οι προκριθέντες
Στην κατηγορία προπαίδων προκρίθηκαν οι: Απόλλων Χρυσοχωρίου, Κεραυνός Κρηνίδων, ΠΑΟΚ Α’, Νέστος, ΠΑΟΚ Αγίου Ανδρέα, Κεραυνός Ελευθερών, Θεαγένης, Αθλητές/Αστέρας.
Στην αντίστοιχη των τζούνιορ τα εισιτήρια πήραν οι: Ναζιανζός Ν. Καρβάλης, Άρης Ζυγού, ΠΑΟΚ Α’, Νέστος, ΠΑΟΚ Αγίου Ανδρέα, ΠΟ Κεραμωτής, Κεραυνός Κρηνίδων, Καβάλα 2004.

Κεραυνός Κρηνίδων- Νέστος 1-7
ΠΑΟΚ Αγίου Ανδρέα- Κεραυνός Ελευθερών 3-3κ.α. (4-3πεν)

ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΚΡΗΝΙΔΩΝ-ΝΕΣΤΟΣ 0-2
Π.Ο.ΚΕΡΑΜΩΤΗΣ-ΠΑΟΚ ΑΓ.ΑΝΔΡΕΑ 3-3 κ.α. (2-0πεν)
Θέσεις 3-4
Ναζιανζός Ν. Καρβάλης- Νέστος 3-0 (ένσταση)
Θέσεις 5-6
Κεραυνός Κρηνίδων- Καβάλα 2004  0-3 α.α.
Θέσεις 7-8
ΠΑΟΚ Αγίου Ανδρέα- ΠΑΟΚ  2-4

**Γιατρός των αγώνων ήταν ο Κώστας Παπαδόπουλος.
**Διαιτητές στους αγώνες των προπαίδων ήταν οι Μουμτσάκης, Τσαμαδιάς, Ρέμπας και Μπουρδουμπάς. Στους τζούνιορ σφύριξαν οι Κατσίνης, Βερνέζης, Κυριακού Δημ., Ασλανίδης, Βακαλίδης.